PRF – FIBRIN BOGAT TROMBOCITIMA
PRF (fibrin bogat trombocitima) je napredniji oblik PRP-a (plazma bogata trombocitima).
Ljudska krv sadrži crvene krvne stanice, bijele krvne stanice, trombocite i plazmu. Kada se krv centrifugira bez aditivnih sredstava (ili centrifugira na poseban način), dobit će se PRF. PRF sadrži trombocite, bijele krvne stanice, fibrin i matične stanice.
Trombociti u našoj krvi sadrže proteine, ili faktore rasta, koji povećavaju proizvodnju kolagena, regeneriraju tkivo, učvršćuju kožu, obnavljaju teksturu kože i poboljšavaju rast kose.
Bijele krvne stanice pomažu u regeneraciji kože.
Fibrin djeluje kao nosač na koji se faktori rasta vežu kako bi se omogućili duže oslobađanje faktora rasta.
Matične stanice su nediferencirane stanice koje se mogu pretvoriti u specijalizirane stanice ili postati više matičnih stanica. One djeluju kao sustav za popravak tijela odnosno za obnavljanje tkiva odraslih osoba.
PRF je druga generacija PRP-a. Ona je 100% prirodna i bez aditiva, za razliku od PRP-a. PRF također sadrži veće koncentracije faktora rasta, kao i matične stanice. PRP ne sadrži matične stanice. Ta veća koncentracija faktora rasta i matičnih stanica potaknut će veći rast kose i bolje poboljšanje stanja kože nego PRP. Fibrin u PRF-u djeluje kao nosač koji održava faktore rasta i matične stanice u području u koje se ubrizgava i ne dopušta im da se rasprše tamo gdje nisu potrebni. To omogućuje oslobađanje više faktora rasta kroz duže vrijeme.
PRF ne izaziva imunološku reakciju preosjetljivosti, omogućuje rast i regeneraciju kožnog tkiva. Sama autologna krvna punila su relativno sigurna. Kao i kod postojećih punila, autologna krvna punila ne smiju se koristiti klinički bez anatomskog znanja i dovoljno razmatranja o riziku od komplikacija, uključujući oštećenje krvnih žila, intravaskularnu injekciju, infekciju i nekrozu tkiva.
KLINIČKA PRIMJENA FIBRINA BOGATOG TROMBOCITIMA
Fibrin bogat trombocitima (PRF) od nedavno dobiva mnogo pozornosti u kliničkoj uporabi. Za razliku od PRP koji se dobiva centrifugiranjem uz korištenje antikoagulanta, PRF se može lako dobiti jednim centrifugiranjem bez dodavanja antikoagulanta.
PRF koncentrat prirodno formira vrlo jaku fibrinsku matricu. Ova matrica fibrina sadrži gotovo sve trombocite i leukocite prisutne u prikupljenoj krvi. Dodatno, fibrinski matriks u PRF-u ima složenu strukturu i održava stabilnost svojim jakim fizičkim i mehaničkim svojstvima koja se ne uočavaju u drugim koncentratima trombocita. Zbog toga je koristan za jednostavnost rukovanja u kliničkim uvjetima.
Svaki PRF polagano oslobađa veliku količinu faktora rasta (PDGF, TGF, IGF, VEGF, itd.) uz druge glikoproteinske supstrate (trombospondin) tijekom 7 dana. Za razliku od PRP, PRF se može pripraviti samo iz krvi, bez potrebe za bilo kakvim umjetnim aditivima, kao što su antikoagulanti ili goveđi trombin. PRF je također oslobođen rizika od križne infekcije i pruža dugotrajnije učinke.
PRF je prvi put uveden u praksu 2006. godine od strane Francuskog kardiokirurga Choukrouna. Da bi se dobio PRF, vensku krv treba centrifugirati po određenom protokolu. Za više koncentrate fibrina, preporučuju se centrifuge koje su dizajnirane isključivo za tu svrhu. Budući da se koagulanti ne koriste u procesu, centrifugiranje treba provesti unutar nekoliko minuta nakon prikupljanja krvi da bi se postigao bolji rezultat.
Centrifugirana krv je podijeljena u tri sloja. Donji sloj sadrži uglavnom crvene krvne stanice (eritrocite), srednji sloj sadrži PRF u kojem su koncentrirani trombociti s faktorima rasta potrebnim za regeneraciju tkiva, a gornji sloj sadrži acelularnu plazmu. Srednji sloj se reže škarama koje se koriste samostalno ili u kombinaciji s materijalima za koštani transplantat. Kada se primjenjuju na kronične rane, različiti faktori rasta u PRF-u ubrzavaju zacjeljivanje mekih tkiva i potiču regeneraciju koštanog tkiva.
Karakteristike PRF-a, ili tzv. PRP druge generacije, mogu se sažeti kako slijedi:
Prvo, različiti faktori rasta su ograničeni u fibrinskom polimeru, ograničavajući njihovu izloženost vanjskim promjenama.
Drugo, faktori rasta se oslobađaju polagano i kontinuirano, u usporedbi s PRP-om koji oslobađa faktore rasta eksplozivno u jednom danu. Faktori rasta u PRF-u se oslobađaju u periodu od 7 do 28 dana.
KOLIKO JE PRF TRETMANA POTREBNO?
Rezultati mogu varirati od osobe do osobe. Za tretmane gubitka kose, obično je potrebno 4 mjesečna uzastopna liječenja, nakon čega slijede tromjesečni tretmani za održavanje rezultata. Nakon godinu dana, učestalost liječenja može se smanjiti na temelju specifičnih zahtjeva pacijenta.
Za pomlađivanje, već i prvi tretman dat će odlične rezultate. Tretmani ponovljeni u periodu od 3 do 6 mjeseci mogu se obavljati za održavanje rezultata.