Hijaluronska kiselina – prirodna supstanca za pomlađivanje lica

Od dvadesetih godina života na licu započinje proces vidljivih pokazatelja starenja. Tijelo proizvodi sve manje kolagena, elastina i hijaluronske kiseline koji su sastavni dijelovi mekih tkiva koji pojačavaju njenu strukturu i daju koži mladenački izgled.

Hijaluronska kiselina (HA) pripada skupini glikozaminoglikana, u organizmu je prisutna u obliku soli, a utječe na viskoznost izvanstanične tekućine. Sintetizira se uz pomoć enzima koji se nalaze na staničnoj membrani. Ljudsko tijelo sadržava prosječno 15-ak grama hijaluronske kiseline čija se trećina svakodnevno razgrađuje i ponovno sintetizira.

Hijaluronska kiselina je jedna od tri glavne gradivne komponente dermisa kože. Ona funkcionara po principu spužve, vezuje veliku količinu vode. Dva grama hijaluronske kiseline imaju sposobnost vezivanja 98g vode i na taj način formira strukturu gela koja ispunjava međustanične prostore, što tkivu kože daje volumen ,čvrstinu i glatkoću.

Neki od vanjskih vidljivih pokazatelja starenja su suha i mlohava koža, prhut, opušteni kapci i usne. Oni se javljaju kao posljedica gubitka sposobnosti pojedinih dijelova u koži da na sebe vežu i zadrže dovoljne količine vode. Gubitak vode u tkivu ne uzrokuje samo suhoću nego i gubitak volumena kože koja je stalno izložena unutarnjim (prirodnim procesima starenja) i vanjskim čimbenicima starenja, poput djelovanja UV zraka.

Pad koncentracije hijaluronske kiseline započinje već s oko 20 godina, ali postaje zamjetan u tridesetim i četrdesetim godinama života. To smanjenje utječe, između ostalog, na metabolizam kože, a na kraju rezultira njezinim boranjem, gubitkom elastičnosti i smanjenjem kolagena bitnog za strukturu kože i drugih tkiva.

Tretman filerima je nekirurški, uz minimalno vrijeme oporavka osigurava prirodan izgled. Nakon konzultacija sa liječnikom, određuje se regija koja se tretira. U cilju postizanja željenog efekta, liječnik će odabrati adekvatno punilo koje će dati najbolje rezultate. Postupak je brz i jednostavan i sa anamnezom traje 30-ak minuta.

Većina kožnih HA filera proizvode se bakterijskom fermentacijom, a stabiliziraju kemijskim umrežavanjem. Proizvodi se razlikuju po metodama umrežavanja, koncentraciji i veličini čestice. Dostupno je preko 160 različitih vrsta filera sa hijaluronskom kiselinom (možete prepoznati imena kao što su (Juvaderm, Restylane, Belotero, Teosyal), a liječnik bi vas trebao savjetovati o tome što je najbolje za vas.

Fileri mogu biti privremeni i trajni s obzirom na vrstu materijala koji je osnova punila.

  • Fileri kratkog trajanja su prirodni gelovi koji sadrže hijaluronsku kiselinu ili kolagen (Juvederm, Restylane, Teosyal, ELLANSE).
  • Fileri srednje dužine trajanja na bazi hydroxilapatita i poly L kiseline (Radisse, Sculptra).
  • Trajni fileri – Aquamid, Arrtefil, Silikon..

Hijaluronski fileri su namijenjeni za tretiranje svih zona lica (cjelokupno područje oko očiju, čelo, obrazi, usne, kontura donje vilice) kako bi se zadovoljile različite potrebe prema individualnim zahtjevima. Njihovim injiciranjem u kožu popunjavaju se bore i vraća izgubljeni volumen. Dolazi do regeneracije kolagena. Ispunjavanje bora hijaluronom je gotovo bezbolno.

KAKO DJELUJU DERMALNI FILERI?

Dermalni fileri sadrže hijaluronsku kiselinu ili kolagen, prirodnu tvar koju proizvodi naše tijelo, a čija se proizvodnja smanjuje starenjem. Hijaluronska kiselina potiče stanice da zadrže vodu, dajući hidratiziran, punašan i mladenački izgled.

GDJE SU FILERI NAJUČINKOVITIJI?

Vrsta filera koji najbolje odgovara vama ovisi o tome gdje vam je na licu potreban. Najbolji kandidati za dermalne filere su fizički zdravi nepušači. Također, trebali biste imati realna očekivanja od tretmana.

  • Kožni fileri najčešće se koriste za popunjavanje nabora od baze nosa do vanjskog kuta usana (medicinski izraz: nasolabialni nabori)
  • Popunjavanje vodoravnih bora čela, okomitih bora između obrva ili “11” (medicinski izraz: bore mrštilice). Dermalni fileri na čelu i između obrva su za one koji nisu kandidati za Botox.
  • Vraćanje izgubljenog volumena na obrazima, smanjenje nabora oko usta i podizanje kože oko donje čeljusti (marionetski nabori)
  • Vraćanje izgubljenog volumena u područje oko očiju, smanjenje “udubljenja” ili popunjavanje suznog žljeba (tear thrue) od unutarnjih uglova očiju sve do sredine obraza.

POVEĆANJE USANA

Fileri se koriste za povećanje volumena usana i poboljšanje definicije kontura usana.

Fileri su siguran i pouzdan način za poboljšanje volumena i oblika usana (gornje i donje). Anatomija usana sadrži mnoge strukture kao što su vermillion (crveni dio usne), bijele linije (vlažno / suha granica), philtrum (okomite linije između nosa i gornje usne). Za poboljšanje položaja kutova usta (oralne commissure), fileri se mogu ubrizgati u ta područja, čime se mijenjaju kutovi usana horizontalno, ili čak prema gore.

DERMALNI FILERI ZA RUKE

Promjene na rukama posljedica su gubitka volumena koji uzrokuje da tetive na šakama postaju izraženije, uz oštećenja kože uzrokovana izlaganju suncu. U kombinaciji s nježnim TCA kemijskim pilingom na tom području, fileri mogu značajno pomladiti izgled ruku.

DERMALNI FILERI ZA POPUNJAVANJA OŽILJAKA OD AKNI I DRUGIH DUBOKIH OŽILJAKA

Unošenjem male količine filera u udubljenje kože, odnosno dodavanjem volumena u područje ožiljka, koža ožiljka ili akne se može podići na istu visini kao okolna koža.

DERMALNI FILERI ZA DEKOLTE (PODRUČJE IZMEĐU GRUDI)

ŠTO MOGU OČEKIVATI ​​TIJEKOM LIJEČENJA DERMALNIM FILERIMA?

Liječnik ubrizgava dermalne filere u određena područja vrlo finim iglama. Fileri sadrže lidokain, koji djeluje kao lokalni anestetik. Na zahtjev, prije tretmana na željena mjesta aplicira se krema koja sadrži lokalni anestetik. U slučaju ispunjavanja bora oko usta, vrlo često se primjenjuje lokalna anestezija u obliku injekcije.

Postupak traje samo 20 minuta.

KOLIKO DUGO TRAJU UČINCI FILERA?

Rezultati dermalnih filera traju između devet mjeseci do nekoliko godina, ovisno o proizvodu i tretiranom području.

IMA LI IKAKVIH PROBLEMA U LIJEČENJU DERMALNIM FILERIMA?

Injekcije dermalnih filera smatraju se kozmetičkim postupkom. Nuspojave filera javljaju se neposredno nakon ubrizgavanja, a može doći do stvaranja modrica, otoka ili crvenila. To je prirodna reakcija i traje nekoliko sati, a najviše 2 dana. Moguće je i otok, svrbež i osjećaj tvrdih kvržica na mjestu ubrizgavanja. Većina tih nuspojava nestaje unutar nekoliko sati ili dana. U izuzetno rijetkim slučajevima može doći do ozbiljnijih nuspojava koje zahtijevaju brzu intervenciju.

Kako bi se smanjio rizik, vrlo je važno da liječnik ima specijalističku obuku i ispravno koristi sigurne proizvode. Ako se pojave neželjeni učinci, liječnik bi trebao biti u mogućnosti da ih sigurno riješi.

Nakon tretmana preporučuje se da se suzdržite od konzumiranja alkohola, napornih vježbi ili izloženosti izravnoj sunčevoj svjetlosti u roku tjedan ili dva nakon tretmana. Nelagodu, oteklinu i crvenilo možete smanjiti ledom.

Veoma je važno izbjegavanje dodirivanja regije koja je tretirana do 6 sati nakon tretmana.