Hormoni su tvari koji kao “glasnici” u tijelu prenose poruke od jedne stanice do druge posebnim oblikom kemijskog djelovanja. Hormoni kruže krvlju i dolaze u dodir gotovo sa svim stanicama. Oni su zaslužni za regulaciju raznih fizioloških procesa poput metabolizma, rasta i razvoja, a djeluju i na raspoloženje (npr. stres).
Hormoni su bitni za naše opće dobro, naše djelovanje i vitalnost, naš imunološki sustav i pamćenje. Naše tijelo optimalno djeluje samo kada su razine hormona uravnotežene.
Prema istraživanjima, oko 80% žena pati od neke vrste hormonske neravnoteže, što često rezultira lošim fizičkim i psihološkim zdravljem. Ne radi se samo o ženama jer i kod muškarca s hormonskim nedostatkom (niska razina testosterona ili visoki estrogen) dolazi do negativnog utjecaja na kvalitetu života.
Višestruki stres (neprestani stres), loš način života te loša prehrana utječu na proizvodnju prirodnih hormona i ubrzavaju njihovo smanjenje.
Česti znakovi nedostatka estrogena mogu biti: mentalni poremećaj, zaboravnost, depresija, promjena raspoloženja, loš san, noćno znojenje, promjene tjelesne temperature, dnevni umor, gubitak snage, smanjen seksualni nagon, bol prilikom seksualne aktivnosti, zapuštenost, suhe oči i koža, gubitak sjaja kože, neuravnotežena menstruacija, otjecanje dojki, povećanje težine, povećana bol u leđima i zglobovima, epizode ubrzanog pulsa, glavobolje ili migrene, gastrointestinalna nelagoda i zatvor.
Uobičajeni znakovi prekomjernog estrogena su:
- senzibilitet dojki ili bol,
- povećana veličina dojke,
- zadržavanje vode u organizmu,
- otečenost prstiju i nogu,
- promjene u ponašanju,
- grčevi u području zdjelice i mučnina.
Česti znakovi nedostatka progesterona su:
Prestanak menstruacije (nema ovulacije), rijeđa mentruacija (svakih nekoliko mjeseci), teška i učestala menstruacija (veliki ugrušci zbog povećanog nakupljanja u maternici), PMS, cistične grudi, bolne grudi, grudice u grudima, endometrioza, adenomioza i fibroid, anksioznost, razdražljivost, nervoza i zadržavanje vode.
Ravnoteža bioidentičnih hormona
Hormonalna regeneracija bioidentičnim hormonima je nadomjesna terapija koja poboljšava vaše stanje. Hormonska regeneracija regenerira tijelo iznutra prema van. Prvo je potrebno točno odrediti vaše trenutno hormonsko i zdravstveno stanje. To uključuje medicinske preglede, prikupljanje krvnih i hormonskih nalaza, analizu vaše prehrane i posebnu povijest bolesti koja nam omogućuje procjenu aktivnosti hormona u vašem tijelu.
Na temelju tih nalaza možemo donijeti zaključke o vašem zdravlju i biološkoj starosti. Nakon toga možemo identificirati zdravstveno kritična područja i napraviti prognozu razvoja pojedinih situacija tijekom sljedećih nekoliko godina koje bi se razvile danjim opadanjem razine hormona.
Bioidentični hormoni su u svojoj osnovi sintetski hormoni koji molekularno odgovaraju prirodnim hormonima tijela, što precizno duplicira hormone koje naše tijelo prirodno proizvodi. Hormoni poput testosterona, estrogena, progesterona i štitnjače (T4 i T3) lako se metaboliziraju, zbog čega ih tijelo inkorporiraju bez negativnih nuspojava koje se često povezuju sa hormonima u konvencionalnoj terapiji. Iako njihovi primarni sastojci potječu iz biljnih izvora kao što su slatki krumpir (batat) ili soja, podvrgnuti su opsežnim laboratorijskim modifikacijama koje se moraju napraviti kako bi dobili naziv “bioidentični”.
Njihove prednosti u usporedbi sa konvencionalnim hormonima, kao što je npr. Premarin, korišten u konvencionalnom nadomjestku hormona, je njihova sposobnost da se vežu s istim receptorima u ljudskom tijelu i slijede iste metaboličke i eliminacijske puteve kao i prirodno proizvedeni hormoni.
Njihova djelovanja su “fiziološka”. Osim toga, mogu se izmjeriti u tjelesnim tekućinama – krvi, mokraći, slini – dopuštajući liječniku da nadzire njihovu razinu tijekom cijelog liječenja čime se izbjegava prekomjerna ili premala količina u tijelu.
Konvencionalni hormoni u liječenju ne mogu se mjeriti u tjelesnim tekućinama, a doziranje ostaje fiksno i bez nadzora. Terapija bioidentičnim hormonima se prvenstveno odnosi na nadomjestak spolnih hormona – estrogena, progesterona i testosterona. Međutim, za bolje rezultate liječnik će procijeniti i vratiti status drugih vitalnih hormona kao što su hormoni štitnjače, DHEA, melatonin itd.
Kako hormoni utječu na starenje?
Proizvodnja muškog spolnog hormona testosterona i ženskog – estrogena, opada s godinama. Isto tako, razine DHEA ili dehidroepiandrosterona, hormona kojeg proizvode nadbubrežne žlijezde, djeluju kao prekursor proizvodnji tih muških i ženskih spolnih hormona. Smanjena proizvodnja hormona povezana je s mnogim simptomima koji ukazuju na starenje, uključujući:
- Smanjena tjelesna masa i gustoća kostiju
- Smanjen libido kod muškaraca i žena, kao i suhoća rodnice i erektilna disfunkcija
- Povećanje težine
- Smanjena elastičnost i stanjivanje kože
- Gubitak memorije i slaba koncentracija
- Promjene raspoloženja
Koje su zdravstvene prednosti terapije bioidentičnim hormonima?
Učinkovito liječenje navale vrućine i znojenja, prevencija osteoporoze i prijeloma kostiju, poboljšanje kod inkontinencije i suhoće rodnice, poboljšanje sna i raspoloženja, poboljšanje pamćenja, koncentracije i razmišljanja, smanjenje bora, poboljšanje teksture kože, poboljšanje sastava tijela i mišićne mase, poboljšanje libida i seksualne funkcije.
Tko je pravi kandidat za bioidentičnu hormonsku nadomjesnu terapiju (BHRT)?
Menopauza kod žena i andropauza kod muškaraca glavna su razdoblja hormonske neravnoteže u životu. Ovisno o ozbiljnosti simptoma menopauze i andropauze, može doći do neugodnosti, frustracije i loše kvalitete života. Genetika, izbor životnog stila, kao što su prehrana i tjelesna aktivnost te izloženost toksinima iz okoliša, mogu utjecati na funkcioniranje našeg tijela tijekom menopauze i andropauze.
BHRT je vrlo učinkovita u ublažavanju simptoma menopauze i andropauze, čineći život ugodnijim.
Hormonska neravnoteža može se pojaviti tijekom cijelog života i prisutna u vidu stresa, umora, dobivanje na težini, akni ili seksualne disfunkcije. Hormonska neravnoteža u mlađoj dobi obično se dobro stabilizira individualiziranim programima koji kombiniraju dijetu, ciljane prehrambene nadomjestke, upravljanje stresom i vježbanjem.
Žene
Osmišljanje prilagođenog plana sastoji se od terapije bioidentičnim hormonima, promjenama plana prehrane i korištenjem pravilnih prehrambenih nadomjestaka. Vaš osobni plan pomoći će da se stane na kraj pretilosti, slabosti nadbubrežnih žlijezda, hipo ili hipertireozi, PMSu, simptomiima menopauze, nepravilnoj ili bolnoj menstruaciji, cistama na jajnicima, bolovima u zglobovima, tjeskobi i depresiji.
Muškarci
Osmišljanje prilagođenog plana također se sastoji od terapije bioidentičnim hormonima, promjenama plana prehrane i korištenjem pravilnih prehrambenih nadomjestaka. Prilagođeni plan pomoći će zaustaviti simptome muške menopauze (andropauze), oslabljene funkcije nadbubrežne žlijezde izazvane stresom, hipo ili hipertireozom.
Hormoni pomažu kod simptoma erektilne disfunkcije, niskog libida, stanjivanja kose, debljanja, gubitka mišića, bolova u zglobovima, depresije i tjeskobe.
Koji su rizici i sigurnosni profil terapije bioidentičnim hormonima?
Velika studija pod nazivom Inicijativa za zdravlje žena (WHI) krajem 90-ih godina prošlog stoljeća pratila je rizike od raka dojke, srčanih bolesti, moždanog udara i krvnih ugrušaka u žena koje su primale sintetičku (ne-bioidentičnu) terapiju u usporedbi sa ženama koje ne primaju istu terapiju. Studija je prijevremeno prekinuta zbog povećanog rizika od svih gore navedenih stanja.
Deset godina nakon prestanka WHI-a, mnoga stručna društva, uključujući Britansko društvo za menopauzu, pregledali su dokaze i ponovno pregledali zaključke WHI i zaključili da HRT / BHRT donosi značajne koristi u liječenju simptoma menopauze, povećavaju zdravlje kostiju i preveniraju srčane bolesti, ako se s terapijom započne rano u menopauzi. Daljnje studije pokazale su da estrogene kreme i gelovi, za razliku od oralnih estrogena, ne uzrokuju krvne ugruške. Bioidentični progesteron ne dijeli isti profil rizika kao i sintetički progestini kao što je Provera u pogledu razvoja raka dojke.
Potrebno je procijeniti vaše individualne rizike prije početka bilo kakvog tretmana kako bi se osigurala maksimalna sigurnost, prilikom čega ćemo odgovoriti na vaše probleme i pitanja. Unatoč obećavajućim dokazima, svi hormoni i dodaci prehrani mogu predstavljati rizik ako se koriste bez stručnog nadzora i bez prethodne procjene profila pojedinog pacijenta.
Kada se trebam početi osjećati bolje?
To se razlikuje od osobe do osobe. Neki ljudi mogu primijetiti značajne promjene u roku od šest tjedana, dok za druge to traje duže – do 3 mjeseca. Također ovisi o tome koji su simptomi dominantni: neki simptomi se brže razvijaju od drugih. Redovite kontrole tijekom terapije nužne su za pravilne korekcije tretmana.
Kakva je sigurnost bioidentičnih hormona koji se rutinski koriste u medicinskoj praksi?
Bioidentični hormoni su sigurni i korisni kada se koriste u pravilnim dozama. Kao i prekomjerna količina vode, prekomjerna doza hormona može rezultirati njihovim nuspojavama. Višak estrogena, naprimjer, uzrokuje zadržavanje tekućine, osjetljivost i povećanje grudi i poremećeno raspoloženje.
Nedostatak ili višak ženskih bioidentičnih hormona može izazvati nepovoljne simptome. To se naziva nedostatkom/viškom estrogena i nedostatkom/viškom progesterona, a svaki od njih ima prepoznatljive tipične znakove i simptome.